top of page

Kalifiye Elemanlara Kapılar Açık

Nitelikli İşgücü Göçü Yasası, 2020'den beri kalifiye elemanların Almanya'ya göç etmesini kolaylaştırıyor.


Alman ekonomisi kalifiye eleman sıkıntısı çekiyor: Yüz binlerce pozisyon açık. Mart 2020'den bu yana, Nitelikli İşgücü Göçü Yasası, AB dışındaki ülkelere mensup elemanların Almanya'ya gelme olanaklarını genişletti. Buradaki net mesaj: Burada kalmak isteyen kalifiye elemanlara kapılar açık

Aşağıda "Nasıl Yapılır" veya "En İyileri" türünden yazılarınızı yazmadan önce, paragrafınızı özetleyen ve rehberinize rahat bir geçiş sağlayan minimum bir cümle ekleyin.


Kimler uzman eleman sayılıyor?

Hem Almanya’da denkliği tanınmış üniversite mezunları hem de yine denkliği tanınmış nitelikli meslek okulu mezunları.


Yeni olan ne?

Nitelikli bir mesleki eğitimi olduğunu belgeleyen ama henüz Almanya’da bir iş sözleşmesi olmayanlar iş aramak üzere altı aylık oturma izni alabilecek. İş arayanlar bu süre zarfında deneme amaçlı on haftaya kadar çalışabilecekler veya staj yapabilecekler; bunun için önkoşul B2 düzeyinde Almanca bilinmesi ve geçimi için yeterince parasının bulunması.

  • Bir firma AB dışından bir ülkeden eleman almak istediğinde şimdiye kadar İş Kurumu, önce uygun nitelikte bir Alman veya AB vatandaşı olup olmadığını kontrol ediyordu. Bu öncelik incelemesi şimdi kalkıyor; ama istihdam piyasası koşulları değişecek olursa yeniden getirilebilir.

  • Bir çalışma yeri ya da eğitim yeri arayın: alman yurt dışı okullarından mezun olanlar sadece yüksek öğrenim için değil mesleki eğitim amaçlı iş yeri aramak için de Almanya’ya gelebilecek.

  • AB dışı ülkelerden uzman eleman göçü “eleman açığı bulunan meslekler” tanımlamasıyla sınırlı tutulmayacak.

Hangi mesleklerde uzman eleman açığı var?

Aranan meslek elemanları arasında doktorlar, psikoterapistler ve sağlık ve bakım elemanları, bilişim uzmanları, mühendisler ve inşaat sektörü teknik elemanları, havacılık ve uzay teknolojileri uzmanları, mekatronik, elektroteknik, enerji teknolojileri ile matematik, enformatik, doğa bilimleri ve teknoloji alanlarından başka meslek uzmanları.

Yabancı uzmanlar Almanya’da çalışmayla ilgili bilgilere nerden erişebilirler?

Çok dilli bir portal olan www.turmeks.com iş arama, mesleki yeterlilikler, dil kursları, vize, çalışma dünyası ve günlük yaşamdaki formaliteler hakkında derlenmiş bilgiler veriyor.


Alıntıdır.

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page