top of page

Başka ülkelerden nitelikli elemanlara dönük fırsatlar

Güncelleme tarihi: 3 Oca 2023

Vize, Almanca bilgisi, diplomalar: Yurt dışından gelip Almanya’da iş bulmak isteyen usta ve zanaatkarların dikkat etmesi gereken noktalar.

Ustalık mesleklerinde nitelikli kişiler nasıl çalışma izni alabilir?

Başlıca koşul, Almanya’da çalışma izni almak isteyenlerin meslek gruplarında eleman açığı olması. Federal İş Kurumunun beyaz listesi bu meslek dallarını sıralıyor. İçeriğinin 11 dile çevrildiği “Almanya’da Denklik” sitesi de, mevcut mesleki diploma ve sertifikaların Almanya’da tanınması için gereken koşullara dair bilgiler sunuyor. Çalışma izni için başvuracak nitelikli adayların bunun için doğrudan bir işyerinden teklif almaları koşulu hala geçerli olsa da ve 2020 yılı itibariyle yürürlüğe giren Nitelikli İşgücü Göç Yasası ile bu durumu değiştirmek üzere ilk adım atılmış ama istenen sonuç için yeterli olmamıştır. 2023 yılında kapsamlı bir yasal düzenlemeyle tümüyle yeniden yapılanma süreci başlatılmasına dönük çalışmaları Almanya başlatmış bulunmaktadır.


Pek çok ustalık meslek dalı da meslek eğitimi almak isteyen yabancı adaylar için cazip fırsatlar sunuyor. “Turmeks” adlı internet sitesi bu konuda en önemli bilgileri derleyip sunuyor.


Kimlerin vize alması gerek?

Avrupa Birliği ülkelerinden ve İzlanda, Lichtenstein, Norveç ya da İsveç’ten Almanya’ya gelecek adayların vizeye ihtiyacı yok. Bu ABD, Avustralya, İsrail, Japonya, Kanada, Kore Cumhuriyeti ve Yeni Zelanda vatandaşları için de geçerli. Tüm diğer ülke vatandaşlarının Almanya’ya gelmeden önce vize başvurusunda bulunması gerekiyor.

Almanca düzeyi ne kadar önemli?

Almanca bilgisi yalnızca işyerinde iletişim için değil, aynı zamanda Almanya’daki yaşama başarıyla entegre olabilmek için de çok önemli. Kendi ülkesinde Almanca öğrenmek isteyenler Turmeks sitesindeki dünya haritasından uygun kuruluşları bulabilir.

Ustalık mesleklerinde nitelikli kişiler nasıl serbest meslek icra edebilir?

Bunun için en uygun yol Almanya’da ustalık sertifikası almak. Kendi ülkesinde denk nitelikte eğitim almış kişiler de mesleklerini Almanya’da icra etmek için meslek odalarından izin alarak kendi işletmelerini kurabilirler.

20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page