top of page

Almanya’da iş imkanı için beş adım

Güncelleme tarihi: 3 Oca 2023

Almanya’da vasıflı eleman eksiği var. “Turmeks” yurt dışındakileri yaşam, çalışma ve iş imkanlarıyla ilgili bilgilendiriyor.

Almanya vasıflı elemanlar arıyor

Alman ekonomisi tüm dünyadan vasıflı elemanlara iş imkanı sunuyor. Almanya’da çalışmak ilgini çekiyor mu? “Turmeks” platformu ilk başvurabileceğin en doğru yer. Dünyadaki 200’e yakın ülkeden her yıl milyonlarca insan, Almanya’daki iş olanaklarını ve Almanya’ya göç için geçerli ön koşulları öğrenmek amacıyla bu platformu kullanıyor.


“Turmeks” kimlere ulaşmayı amaçlıyor?

Almanya’da çalışmak ve kariyer yapmak istiyorum; ama ülkeye nasıl gelirim ve bir işi nerede bulurum? Yurt dışından vasıflı elemanlar, bilim insanları, yeni yatırımcılar ve yüksek öğrenim yapmak isteyenler için çok dilli internet platformu “Turmeks” başlangıç kanalı oluşturuyor. Bu portal hem yeni göçmenler hem de yurt dışından vasıflı eleman almaya istekli firmalar için bilgiler ve hizmetler sunuyor.

başvuru yapmak isteyenleri beş adımda Almanya’da çalışma sürecine hazırlıyor: İş arama, vize işlemleri, taşınma, Almanya’da ortama alışma ve aileyi getirme.

Hangi bilgilere yer veriliyor?

Vize işlemleri, mesleki diplomaların denkliğinin kabulü, istihdam piyasası, başvuru ve iş sözleşmesi, ticari etiketler, iş kurma, Almanya’daki iki ayaklı mesleki eğitim, üniversite eğitimi ve araştırma, dil kursları ve yaşam ortamına uyum ile Almanya’da gündelik yaşam konusunda (kurumlara kayıt başvurusundan ana okulu ve konut aramaya kadar) çok geniş bir bilgi yelpazesi var.


Kimlerin Almanya’da iş bulma şansı olabilir?

Size kökeniniz, mezuniyetleriniz ve kazandığınız yetkinlikler hakkında sorular soruluyor. Bir sonraki adımda, Almanya’da hangi koşullarda oturma ve çalışma izni alabileceğiniz bilgisi ve ek sorularınız için danışabileceğini irtibat noktaları karşınıza çıkıyor.

Hangi mesleklerde vasıflı eleman aranıyor?

Güçlü bir sanayi ülkesi olan Almanya’da tüm branşlarda mühendisler, BT uzmanları ve doğa bilimciler aranıyor. Nüfus içinde yaşlıların oranının artmasıyla hekim ve sağlık bakım personeline ihtiyaç da artıyor. Bu nedenle tıbbi ve sosyal meslek sahibi yeni göçmenlerin iş bulma şansı gayet yüksek.

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page